Çanakkale’de Çıkan Yangınlarda Yüzlerce Hektar Alan Kül Oldu

Çanakkale’nin Eceabat ilçesine bağlı Kumköy köyü yakınlarında 18 Haziran günü saat 16.05’te tarım arazisinde başlayan yangın, rüzgarın etkisiyle ormanlık alana sıçradı. Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri yangına 6 dakika içinde müdahale etti. Yangının yayılması sonucu Büyükanafartalar ve Küçükanafartalar köyleri tahliye edildi ve tarihi Gelibolu Yarımadası ziyarete kapatıldı.

Yangına 10 uçak, 7 helikopter, 73 arazöz ve diğer iş makineleri ile 402 Orman Genel Müdürlüğü personeli ve kamu kurum ve kuruluşlarının 290 aracı dahil toplam 970 personel müdahale etti. 18 Haziran günü başlayan yangın, 24 saat sonra kontrol altına alındı. Yangında, 340 hektarı ormanlık alan olmak üzere toplamda 575 hektar alan, yaklaşık 805 futbol sahası büyüklüğünde bir bölge zarar gördü.

Çanakkale’nin Ezine ilçesinde ise 20 Haziran günü saat 16.30’da çöplükte başlayan yangın, rüzgarın etkisiyle ormanlık alana sıçradı. Yangında Kiremitoba ve Aladağ köyleri tahliye edildi ve bazı evler, damlar ve saman yüklü ahırlar yandı. Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü ekiplerinin havadan helikopter ve uçaklarla, karadan ise çok sayıda arazöz ve orman personeliyle yoğun müdahalesi sonucu yangın yaklaşık 7 saat sonra kontrol altına alındı. Bu yangında da 147 futbol sahası büyüklüğünde, 105 hektar alan zarar gördü.

Her iki yangında da toplamda yüzlerce hektar alan zarar gördü ve yerleşim yerlerinde önemli hasarlar meydana geldi. Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri, soğutma çalışmalarını sürdürerek bölgeyi kontrol altında tutmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x