CHP’li Karabat’tan Deprem Bölgesi Raporu: İnşaatı Bitmiş Konut Yok

CHP Genel Başkan Yardımcısı Özgür Karabat, 6 Şubat Kahramanmaraş merkezi olan ve 11 ili yıkıcı şekilde etkileyen depremin birinci yılında bölgedeki sorunlara ilişkin açıklama yaptı. Karabat, “Depremin üzerinden 1 yıl geçmesine rağmen kitlesel bitirilmiş konut projeleri yok. Şubat ayı içinde, yerel seçim malzemesi olarak 20-30 bin civarında konut teslim edilecek. 872 bin bağımsız bölüm olduğu düşünüldüğünde, yüzde beşi bile bir yıl içinde yapılmadı. Çiftçi korunmadı. Gençler tutunamadı. Şehirler, köyler boşaldı. Barınma ve eğitim sorunu büyüdü. Vatandaşlar 250-300 bin TL’ye konut almayı beklerken şimdi bu konutların fiyatı 4 milyon liraya kadar çıktı. Üstelik, inşaatı bitmiş konut dahi yok” dedi.

Türkiye’de, 6 Şubat 2023 tarihinde, saat 04.17’de Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen 7,7 büyüklüğündeki depremle sarsıldı. Ardından saat 13.24’te merkez üssü Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesi olan 7,6 büyüklüğünde ikinci bir deprem daha meydana geldi. Depremler, 11 ilde yıkıma neden oldu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, X hesabından yaptığı paylaşımda şunları kaydetti:

6 ŞUBAT’TA MEYDANA GELEN KAHRAMANMARAŞ MERKEZLİ DEPREMLERİN BİRİNCİ YILINDA. PEKİ, GEÇEN 1 YILDA AKP NELER SÖYLEDİ, NELER YAPTI?’

“6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerin birinci yılında, yaralar halen kanıyor. Peki, geçen 1 yılda AKP neler söyledi, neler yaptı? Cumhurbaşkanı ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından depremden sonra kalıcı konutların bir yıl içinde tamamlanacağı; TOKİ eliyle 200 bin konutun kentlerde, 70 bin konutun ise kırsal alanlarda inşa edileceği açıklandı.

Genel seçimlere 1 ay kala Cumhurbaşkanı Erdoğan el artırdı ve şu vaatlerde bulundu: ‘Amacımız 319 binini bir yıl içinde teslim edecek şekilde 650 bin yeni konut ve köy evi yaparak şehirlerimizi normal hayatlarına döndürmek’.

DEPREMİN ÜZERİNDEN 1 YIL GEÇMESİNE RAĞMEN KİTLESEL BİTİRİLMİŞ KONUT PROJELERİ YOK’

Daha sonra 872 bin bağımsız bölümün yıkık, acil yıkılacak, ağır ve orta hasarlı olduğu açıklandı. Depremin üzerinden 1 yıl geçmesine rağmen kitlesel bitirilmiş konut projeleri yok. Şubat ayı içinde, yerel seçim malzemesi olarak 20-30 bin civarında konut teslim edilecek. 872 bin bağımsız bölüm olduğu düşünüldüğünde, yüzde beşi bile bir yıl içinde yapılmadı. Erdoğan, genel seçim öncesinde bize yönelik ‘Asla yapmadıkları, hiçbir zaman da yapamayacakları afaki vaatlerle depremzede kardeşlerimizin umutlarıyla oynuyorlar’ demişti. Kimin depremzedelerin umutlarıyla oynadığı ortaya çıktı!

ÇİFTÇİ KORUNMADI. GENÇLER TUTUNAMADI. ŞEHİRLER, KÖYLER BOŞALDI’

Deprem bölgesinde geçen 1 yıl içinde: Çiftçi korunmadı. Gençler tutunamadı. Şehirler, köyler boşaldı. Barınma ve eğitim sorunu büyüdü. Deprem sonrası yapılacak işler sadece konut ve altyapı ile sınırlı değildir. Siz toplumsal bağları bir araya getirecek uygulamalar da devreye sokmalısınız. Ancak hem AKP hem de onun medyası, toplumsal kutuplaşmayı artırmak için elinden geleni yapmaya devam ediyor.

VATANDAŞLAR 250-300 BİN TL’YE KONUT ALMAYI BEKLERKEN ŞİMDİ BU KONUTLARIN FİYATI 4 MİLYON LİRAYA KADAR ÇIKTI’

Üstelik bu konutlar depremzedelere bedava verilmeyecek. Parası alınacak. Bunların bedelleri ne kadar olacak, TOKİ konutlarına bakmakta fayda var. AKP’nin İstanbul adayı Murat Kurum, Çevre ve Şehircilik Bakanı iken 100 bin konut projesi sözü vermişti. Bu proje kapsamında İstanbul’da TOKİ 5.000 konutun çekilişini yaptı. Vatandaşlar 250-300 bin TL’ye konut almayı beklerken şimdi bu konutların fiyatı 4 milyon liraya kadar çıktı. Üstelik, inşaatı bitmiş konut dahi yok! Benzer tabloyu maalesef deprem bölgesinde göreceğiz. Depremzedelere satılacak olan deprem konutlarının fiyatları, ödeme planları henüz belli değil. İstanbul’da yaratılan mağduriyetin bir benzeri deprem bölgesinde de yaşanacak. Başta Tayyip Erdoğan olmak üzere AKP yönetimi, depremzedelerin umutlarıyla oynamış, onları yardıma muhtaç bırakmışlardır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x