Dubai, Körfez’in Las Vegas’ı olma yolunda

Birleşik Arap Emirlikleri yöneticilerinin kumar oynamayı suç olmaktan çıkaracağı ve bir dizi kumarhaneye izin vereceği spekülasyonları arasında yeni bir oyun otoritesi atamasının ardından Dubai’nin Orta Doğu’nun Las Vegas’ı haline gelebileceği konuşuluyor.

Turizm gelirlerini üç katına çıkarma çabalarının bir parçası olarak BAE’nin yabancı yatırımcıların kumar oynanabilen otel tesislerinin inşasına yardımcı olmalarına izin vermesi bekleniyor. Klimalı gökdelenleri, 12 şeritli otoyolları ve çöl manzarasıyla Dubai şimdiden Nevada’nın Günah Şehri ile karşılaştırılıyor. Şeyhliğin vergisiz, para merkezli yaşam tarzı uluslararası spor yıldızlarını ve oligarkları kendine çekiyor. Mütevazı kökenlerine rağmen zenginlerin oyun alanı haline gelen şehirde süper yatlar limanları dolduruyor ve benzinli araçlar yollara hakim oluyor.

Eğer mevcut kumar düzenlemeleri değiştirilirse Dubai, Nevada’nın en kalabalık şehrine çok benzeyebilir. 2018’den bu yana, oyun olanakları sunmayan tek şube olan Caesars Palace’a ev sahipliği yaparken, MGM Resorts, CEO’sunun mevcut düzenlemelerin değişmesi halinde bir kumarhaneye dönüştürülebileceğini söylediği bin odalı bir otel inşa ediyor.

Uluslararası oyun danışmanları Tottenham and Co. şirketinin genel müdürü Andrew Tottenham, “BAE için heyecan verici bir zaman. Bu kararın hafife alındığını sanmıyorum. Eminim bu hamleye olumlu bakmayan insanlar da vardır” ifadelerini kullandı. Mevcut düzenlemelere göre BAE’de kumar oynarken yakalanan herkes iki yıla kadar hapis cezasına çarptırılabiliyor.

8 YILDA HEDEF 450 MİLYAR DİRHEM

Geçen yıl turizm, 167 milyar BAE dirhemi ile Körfez ülkesinin GSYİH’sinin yüzde dokuzunu oluşturdu. Hükümet 2031 yılına kadar bu rakamı 450 milyar dirheme çıkarmayı umuyor. Tottenham, resort tarzı kumarhanelerin hayata geçirilmesinin BAE’nin yüksek harcama yapan ziyaretçileri çekmeye yönelik mevcut modeline çok uygun olacağını söyledi. Tottenham, “Dört saatlik bir uçuş süresi içinde çok fazla zenginlik var. Dubai zaten bir destinasyon. Bu sadece bu stratejinin bir uzantısı ve yetişkin bir pazarı çekecek” diye konuştu.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x