2023 YKS Sıralamasında İlk 5 Bine Giren Öğrencilerin Tercih Ettiği En İyi 6 Üniversite ve 9 Bölüm

2023 YKS yerleştirme sonuçları açıklandı. Yerleştirme sonuçlarında özellikle en başarılılar nerelere yerleşti merak ediliyor. Sizin için ilk 5 bine giren öğrencilerin tercih ettikleri üniversiteleri ve bölümleri derledik. 2023 YKS sonuçlarında en iyilerin tercihlerini merak ediyorsanız içeriğe buyurun!

1. Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesi

Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesi, en başarılıların tercih ettiği üniversitelerden. AYT sayısal birincisinin de seçtiği Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesi %30 İngilizce. İlk 100’e girenlere belirli haklar veren Medipol Üniversitesi benzersiz akademik kadroya sahip.

2. Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Hukuk Fakülteleri arasında en iyilerden biri olarak gösterilen Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi, başarılı öğrencilerin ilk tercihlerinden. AYT sözel birincisinin de tercihi olan Galatasaray Üniversitesi Hukuk bölümü Türkçe ve Fransızca eğitim veriyor.

3. İstanbul Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği

Tercih edenlerin arasında TYT birincisinin bulunduğu İstanbul Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümü, ilk 5 bine girenlerin tercih ettiklerinden. Evrensel düzeyde laboratuvarlarda çalışma olanağı sağlayan İTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünde sanayi kuruluşları ile ilişkiler kurarak ortak Ar-Ge çalışmaları yapılıyor.

4. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi

Türkiye’nin en köklü üniversitelerinden biri olan Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, ilklere girenlerin tercihi. Uluslararası yayınlarda birinci sırada yer alan Hacettepe Üniversitesi, en iyi doktorları yetiştirmeyi kendine amaç edinmiş bir üniversite.

5. İstanbul Teknik Üniversitesi Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği

İTÜ Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği yeni açılan bölümlerden. 2020-2021 yılında ilk öğrencilerini kabul eden bölümde yapay zeka ve veri bilimi birleşiyor. Bu bölüm, yapay zeka devrimine liderlik etmek için bilim insanları yetiştirmeyi hedefliyor.

6. Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji

Boğaziçi Üniversitesi her zaman en çok tercih edilen üniversitelerden. Psikoloji bölümü de son zamanlarda en çok tercih edilen bölümlerin başında geliyor. Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji bölümü Türkiye’nin en iyilerinden biri.

7. 29 Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi

Yeni üniversitelerden biri olan 29 Mayıs Üniversitesi’nin 2019-2020 yılından itibaren İlahiyat Fakültesi faaliyeti başladı. Zorunlu Arapça hazırlığı olan bu üniversitede müfredatın en az %30’u Arapça. İslami ilimleri kendi kaynaklarından okumayı destekleyen 29 Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi seçkin akademik kadrosuyla öğrencilerin ilk tercihlerinden.

8. Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi

Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden sayılan Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi bölümünde iddialı üniversitelerden. Bağımsız ve eleştirel düşünmeyi öğretmeyi amaçlayan bu bölümün dinamik ve üretken bir öğretim kadrosu var.

9. Boğaziçi Üniversitesi İşletme

İlk binlerin tercihi Boğaziçi Üniversitesi İşletme bölümü, Türkiye’nin çok tercih edilen bölümlerinden. En yüksek başarı sıralamalarından birine sahip Boğaziçi Üniversitesi İşletme bölümü, yönetici pozisyonlarda başarılı olmayı sağlayacak bir donanımla mezun olmayı sağlıyor.

10. Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji

Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji bölümü, yüksek başarı sıralaması yapanların seçtiği bölümlerden. Toplumsal konuları eleştirel bir şekilde analiz etme ve anlama yeteneğini geliştiren Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji bölümünde çift ana dal imkanı da var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir