Çinli otomobil firması Skywell Türkiye piyasasına giriyor

Skywell Türkiye CEO’su Mahmut Ulubaş, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ile görüşmelerin sürdüğünü belirterek, “Türkiye’de ikinci elektrikli araç üreticisi olmaya hazırlanıyoruz. 1,6 milyar dolarlık bir yatırım olacak. Üç ay içinde resmi başvuru süreci tamamlanmış olur” diye konuştu.

Bloomberg HT yayınının konuğu olan Skywell Türkiye CEO’su Mahmut Ulubaş, toplam yatırım miktarının 1,6 milyar dolar olacağını ve ülkenin ikinci elektrikli araç üreten şirketi olmayı hedeflediklerini söyledi.

Programda Mahmut Ulubaş’ın öne çıkan ifadeleri şunlar oldu:

2024 ilk çeyrekte batarya ve geliştirme ve üretim fabrikası açacağımızdan bahsetmiştik. Şimdi batarya kapsamını genişletiyoruz.

TÜRKİYE’YE YATIRIM PLANINI AÇIKLADI

Türkiye’ye toplam 1,6 milyar dolarlık yatırım getirmeyi planlıyoruz. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ile görüşmeler sürüyor. Üç ay içinde resmi yatırım için başvuru süreci sonuçlanmış olur diye düşünüyorum. Hem kendi araçlarımızı hem de değir araçlar için batarya yönetim sistemlerini geliştireceğiz.

Batarya üretimi devam ediyor. Halen yedi bölgede 19 bayimiz var. Türkiye’de elektrikli araç üretmeye hazırlanıyoruz. Yalnız Türkiye değil Avrupa’ya da sevki planlanıyor. Hem üretim hem de yazılım tarafında olma planlarımız var.

“ÖNYARGILAR KIRILIYOR”

Türkiye’de bu yıl için hedef 39 bin elektrikli araç satışıydı. Yılı 60 bin ile kapatmayı planlıyoruz.
Geleceğe ilişkin pozitif bir motivasyonumuz var. Yalnız Türkiye değil, Balkanlar’dan başlayarak Avrupa’da ciddi bir dönüşüm var. Türkiye bu pazarların hepsine hitap edebilecek durumda.
İnsanlarda en çok ‘otomobilimi nerede şarj edebilirim, kaç saatte şarj ederim, aracın parçasını bulabilir miyim, servisi var mı’ gibi endişeleri vardı. Bizim müşterilerimizi araçlarını 6,5 dakikada şarj ederek yollarına devam edecek. Araç ve yatırımlar arttıkça insanlardaki önyargılar da kırılıyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x