Dar pantolondan sütlü kahveye! Bilmeden yapıyoruz, bu hataya düşenler gram kilo veremiyor

İşte kilo almanıza sebep olan ve gözden kaçan bazı günlük alışkanlıklar

ÖĞLE YEMEĞİNİ GÖRMEZDEN GELMEK

Bazı insanlar hafif yemenin kendileri için iyi olduğuna inandıkları için öğle yemeğini atlarken, diğerleri gün boyunca o kadar meşguller ki yemek yemeyi unutuyorlar. Kendinize yeterince yiyecek vermemek kendinizi yorgun ve stresli hissetmenize neden olabilir, bu da daha sonra iştahın artmasına ve sağlıksız yiyecek yeme isteğinin artmasına neden olur. Buna ek olarak yağ yakmanızı engelleyen hormonal dengesizliklere de yol açabilir.

DAR PANTOLONLARI TERCİH ETMEK

Dar kot pantolonlar uyluklarınızı, kalçalarınızı ve göbek bölgenizi sıkarak kasların destek işlevini yerine getirmesini engeller. Uzun süre baskı altında kaldıktan sonra rahatlarlar ve sarkık görünmeye başlarlar. Bunu önlemek için ya daha rahat tarzlara geçebilir ya da bu tür kot pantolonları giydikten sonra düzenli olarak ayak bileklerinize ve göbek bölgenize masaj yapabilirsiniz.

KARBONHİDRAT VE YAĞLARDAN AŞIRI ŞEKİLDE KAÇINMAK

Daha fazla protein için diğer besin maddelerinden fedakarlık etmek kalp sorunlarına, bağışıklık sisteminin zayıflamasına, vitamin eksikliklerine ve daha fazlasına neden olabilir. Buna ek olarak öğünlerinizde yeterli miktarda karbonhidrat ve sağlıklı yağ bulunmaması beslenmenizde dengesizlik yaratır ve kilo almanıza neden olur. Sağlık açısından en iyi faydalardan yararlanmak için çoğunlukla karmaşık karbonhidratları ve doymamış yağları tükettiğinizden emin olun.

VÜCUDA ÇOK SERT DAVRANMAK

Düzenli egzersiz sadece yağsız bir vücuda sahip olmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda stres düzeylerini azaltmanın da harika bir yoludur. Ancak çok fazlası ters etki yaparak kortizol seviyenizi yükseltebilir. Bu, vücudunuzun daha fazla yağ depolamasına ve daha fazla yiyecek istemesine neden olur.

SIFIR ŞEKERLİ ÜRÜNLERİ TERCİH ETMEK

Kısa vadede yapay tatlandırıcılar kalorilerin bir kısmını azaltmaya yardımcı olabilir, ancak uzun vadede bazı ciddi sağlık sorunlarına neden olabilirler. Sadece kilo vermenizi engellemekle kalmaz, aynı zamanda şeker ikameleri diyabet ve obezite ile bağlantılıdır. Üstelik iştahınızı etkileyebilir ve daha fazla tatlı yeme isteği uyandırabilirler.

SÜTLÜ KAHVEYİ AŞIRI TÜKETMEK

Kahvenin kendisi kilo vermenizi bozmaz ancak içine katmaya karar verdiğiniz şey kesinlikle bunu yapabilir. Sabahları basit bir fincan sade kahve yerine, pek çok kişi sütlü veya kremalı şekerli bir içeceği tercih ediyor. Bu içecekteki şeker ve yağ, kalori açısından birikebilir ve düzenli olarak içmek, kısa sürede fazla kilo almanıza neden olur. Karşılaştırma yapmak gerekirse, bir fincan koyu kavrulmuş kahve yalnızca 4 kalori içerirken, bir fincan sütlü kapuçino 110 kaloridir.

AŞIRI DOĞAL TATLANDIRICI TÜKETİMİ

Akçaağaç şurubu veya bal gibi doğal şeker ikameleri harika alternatiflerdir ancak bunların da şeker içerdiklerini unutmayın. Örneğin bir çorba kaşığı pekmezde 12 gram şeker bulunurken , bir çorba kaşığı balda 17 gram şeker bulunur. Bu, bu ürünleri diyetinizden tamamen çıkarmanız gerektiği anlamına gelmez, ancak öğünlerinize eklediğiniz miktara dikkat etmelisiniz.

GÜN IŞIĞINDAN MAHRUM KALMAK

Vücudunuzu günlük olarak doğal ışığa maruz bırakmazsanız, giderek daha fazla yağ depolayabilirsiniz. Yapılan bir araştırmaya göre gün ışığı cildimize girdiğinde yağ hücrelerine de ulaşıyor. Bu gerçekleştikten sonra, lipit damlacıklarının boyutu küçülüp hücre dışına salındığı için daha az yağ depolamaya başlarlar. Bu nedenle, her gün en az yarım saat boyunca dışarı çıkıp sağlıklı dozda doğal gün ışığı almaya çalışın.

AVAKADO TAKINTISI

Avokado sağlıklı doymamış yağlar ve diğer faydalı besinler, mineraller ve antioksidanlarla yüklüdür. Bu iyi şöhret nedeniyle insanlar, miktarını takip etmeden onu tostlarına, yumurtalarına, mezelerine ve içeceklerine ekleme eğilimindeler. Ancak kalorileri oldukça yüksektir, bu da fazlasının faydalı olmayacağı anlamına gelir. Sağlıklı kilo kaybı için günde yarım avokado tüketilmesi tavsiye edilir.

SAKIZLI VİTAMİNLER

Sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmeye çalışıyorsanız ancak kilo kaybı hala gerçekleşmiyorsa, takviyelerinizi kontrol etmeniz gerekebilir. Sıradan haplar yerine sakızlı vitaminler tüketiyorsanız bunların genellikle ilave şeker içerdiğini bilmelisiniz. Elbette sizi anında şişmanlatmaz ancak kilo verme sürecini önemli ölçüde yavaşlatabilir.

MAGNEZYUM EKSİKLİĞİ

Bu mineral sadece sinir uyarılarımız, kaslarımız ve kalp sağlığımız için hayati önem taşımakla kalmaz, aynı zamanda eksikliği kilo vermenizi engelleyebilir. Magnezyum insülin duyarlılığını ve glikoz kontrolünü iyileştirmeye yardımcı olur. Arttırılmasının sağlıklı bir kilonun iyileştirilmesi ve korunması üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Bitter çikolata, kuruyemişler, baklagiller ve yağlı balıklar bu seviyeyi yükseltmenize yardımcı olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x