Meteoroloji uzmanından İstanbul için fırtına uyarısı!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM), İstanbul’a hafta sonu Balkanlar üzerinden soğuk ve yağışlı hava geldiğini, sıcaklıkların da fırtına ile birlikte 8-10 derecelere düşeceğini duyurdu.

“KÖPRÜLERDE HASAR RİSKİ VAR”

Peş peşe gelen uyarıların ardından Meteoroloji uzmanı Kerem Ökten de sosyal medya hesabı üzerinden uyarılarda bulundu. Ökten, İstanbul’da 48 saatlik aralıksız yağış başlayacağını belirterek “Pazar günü unutulmaz bir fırtına kopacak gibi görünüyor. Özellikle şehrin kuzeyinde 2004’ü geçecek bir fırtına.” dedi.

Anlık hamlelerin kasırga hızında olduğunu belirten Ökten, “Üçüncü köprü ile ikinci köprü arasında hasar riski var. Köprü halatları da güçlendirilmeli. İstanbul havalimanı alarma geçmeli” ifadelerini kullandı.

 


“TARİHE TANIKLIK EDEBİLİRİZ”

İstanbul’da hafta sonu beklenen fırtınanın 1936, 1973 ve 2004‘ten sonra tarihe geçebilecek bir fırtına olacağını söyleyen Meteoroloji uzmanı “Tarihe tanıklık edebiliriz. Hazırlanın” dedi.

İngilizlerin de İstanbul için uyarıda bulunduğunun altını çizen Ökten, şehir içlerine kadar 120 km hızda rüzgar beklendiğini söyledi.

Ökten, çok sayıda meteorolojik gelişmenin peş peşe yaşandığını belirterek “22 Kasım ve özellikle 25 Kasım’da dalga dalga sistemler var. 25 Kasım’da bu ayın en sert ve en yağışlı sistemini alabilir Türkiye” uyarısında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x